Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
8. januára 2019 9:37 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciový trh v USA v pondelok posilnil

Darilo sa najmä maloobchodným predajcom a menším firmám.

Akciový trh v USA v pondelok posilnil. Darilo sa najmä maloobchodným predajcom a menším firmám po správe o silnom decembrovom raste objednávok v sektore služieb. To podporilo dôveru v najväčšiu svetovú ekonomiku, nakoľko odvetvie vytvára v USA väčšinu pracovných miest. Index S&P 500 posilnil o 0,7 % na 2 549,69 bodu, Dow Jones o 0,4 % na 23 531,35 bodu a Nasdaq o 1,3 % na 6 823,47 bodu.

Zmiešané výsledky v Ázii

Výsledky akciových búrz v Ázii boli v utorok zmiešané. Investori privítali obnovenie čínsko-amerických rozhovorov o vyriešení obchodných sporov. Predstavitelia zúčastnených strán však po prvom dni rokovaní, ktoré majú skončiť v stredu, neposkytli žiadne bližšie informácie. Hlavný tokijský index Nikkei 225 posilnil o 0,8 % na 20 204,04 bodu. Hongkonský index Hang Seng stagnoval na hodnote 25 830,11 bodu a juhokórejský Kospi klesol o 0,5 % na 2 026,23 bodu. Oslabili aj indexy na Taiwane, v Indonézii a Thajsku, kým burzy v Indii alebo Austrálii rástli.

Riešenie obchodných sporov

Peking a Washington obnovili rokovania o vyriešení obchodných sporov, v rámci ktorých obe krajiny počas minulého roka uvalili na vzájomnú obchodnú výmenu nové clá v hodnote desiatok miliárd dolárov. Colnú vojnu začali USA v reakcii na údajné krádeže duševného vlastníctva amerických podnikov. Washington tiež kritizuje politiku Pekingu, ktorý má nútiť zahraničné firmy, aby výmenou za prístup na čínsky trh odovzdávali svoje technológie. V prípade, že zúčastnené strany nedosiahnu pokrok, bude pravdepodobne v marci nasledovať ďalšie kolo zvyšovania ciel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame