Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
14. mája 2019 10:05 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciový trh v USA prudko klesol, obchodný spor s Čínou zasiahol najmä technologické firmy

Index S&P 500 klesol o 2,4 %, Dow Jones tiež o 2,4 % a Nasdaq o 3,4 %.

Akciový trh v USA v pondelok prudko klesol. Výpredaje zasiahli najmä technologický sektor, ktorému v prípade pokračovania obchodnej vojny medzi USA a Čínou hrozia veľké straty. Index S&P 500 klesol o 2,4 % na 2 811,87 bodu, Dow Jones tiež o 2,4 % na 25 324,99 bodu a Nasdaq o 3,4 % na 7 647,02 bodu.

USA s účinnosťou od piatku zvýšili clá na čínske tovary, ktorých dovoz má hodnotu 200 mld. USD ročne, z 10 na 25 %. Vláda tiež potvrdila, že pripravuje zvýšenie ciel na ďalšie čínske tovary v objeme 300 mld. USD. To by znamenalo, že reštriktívne clá budú pokrývať takmer celú hodnotu čínskych vývozov do USA.

Čína pristupuje k odvete

Čína v pondelok oznámila odvetné dovozné clá na americké tovary v objeme 60 mld. USD ročne. Opatrenie má nadobudnúť účinnosť k 1. júnu, pričom vyšším americkým clám budú podliehať iba tovary expedované z Číny po 10. máji, ktorých prevoz do USA potrvá niekoľko týždňov. To podporuje optimizmus, že Peking aj Washington zostávajúci čas využijú na dosiahnutie kompromisu v kľúčových oblastiach, akými sú čínska politika v oblasti rozvoja technologického priemyslu a ochrany duševné vlastníctva zahraničných firiem.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame