Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
19. mája 2019 12:32 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciový trh USA oslabil napriek zrušeniu ciel na oceľ a hliník z Kanady a Mexika

Index S&P 500 stratil 0,6 %, priemyselný Dow Jones si odpísal 0,4 %, technologický Nasdaq si pohoršil o 1 % a index menších firiem Russell 2000 oslabil o 1,4 %.

Americký akciový trh v piatok oslabil, keďže nervozita investorov pre stupňujúcu sa obchodnú vojnu medzi USA a Čínou zatienila povzbudzujúci vývoj sporov Washingtonu s ďalšími kľúčovými obchodnými americkými partnermi. Správy o tom, že USA dosiahli dohodu s Kanadou a Mexikom na zrušení ciel na oceľ a hliník, nedokázali zlepšiť náladu investorov. Dôveru nezlepšili ani predchádzajúce správy o tom, že prezident USA Donald Trump o šesť mesiacov odložil rozhodnutie o zavedení ciel na dovoz áut a automobilových dielcov, keďže pokračujú rokovania s Európskou úniou a Japonskom.

Index S&P 500 stratil 0,6 percenta a uzavrel na úrovni 2 859,53 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,4 percenta a klesol na hodnotu 25 764 bodov, technologický Nasdaq si pohoršil o 1 percento na 7 816,28 bodu a index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 1,4 percenta na 1 535,76 bodu.

K firmám, ktoré v piatok oslabili najviac, patrili spoločnosti z technologického a priemyselného sektora. Dodávatelia energií mierne posilnili. Akcie menších firiem si pohoršili výraznejšie ako zvyšok trhu. V rámci indexu S&P 500 najviac klesol výrobca traktorov Deere po tom, ako zhoršil prognózu svojho zisku v tomto roku. Akcie firmy si odpísali 7,7 %.

Americké kroky proti čínskej spoločnosti Huawei Technologies naďalej negatívne vplývali na producentov čipov, ktorí sú dodávateľmi tohto čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení. Firma Qorvo klesla o 6,1 percenta, spoločnosť Skyworks Solutions oslabila o 4,8 percenta a firma Micron Technology stratila 3,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame