Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Shizuo Kambayashi
5. augusta 2018 11:11 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciové trhy v USA aj v Európe v závere týždňa posilnili

Americký priemyselný index Dow Jones vzrástol o 0,5 % a nemecký BUX stúpol o 0,6 %.

Akciový trh USA v závere týždňa posilnil, keďže americké ministerstvo práce informovalo, že tvorba nových pracovných miest zostala v júli na dobrej úrovni a trh naďalej podporovali aj vysoké kvartálne zisky firiem. Americkí zamestnávatelia minulý mesiac vytvorili 157 tis. nových pracovných pozícií. Bolo to menej, ako analytici očakávali, ale ministerstvo práce uviedlo, že v máji a júni vzniklo viac miest, ako pôvodne informovalo.

Trh nereagoval na hrozbu zo strany Číny, že zavedie clá na americké tovary v hodnote 60 mld. USD. Väčšie nadnárodné spoločnosti posilnili a malé firmy zamerané na domáci americký trh zaostali za zvyškom akciového trhu. Vývoj tak bol opačný v porovnaní s tým, čo sa vo všeobecnosti deje, keď investorov znepokojí napätie v obchode.

Index menších spoločností strácal

Index S&P 500 si pripísal 0,5 percenta a uzavrel na úrovni 2 840,35 bodu. Priemyselný index Dow Jones vzrástol tiež o 0,5 percenta, a to na 25 462,58 bodu. Technologický Nasdaq posilnil o 0,1 percenta na 7 812,01 bodu, ale index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 0,5 percenta na 1 673,37 bodu. Prilepšili si akcie potravinárskych spoločností a ďalších firiem, ktoré vyplácajú vysoké dividendy.

Posilnila napríklad spoločnosť Kraft Heinz, a to o 8,6 percenta, po tom, ako informovala, že zlepšenie jej tržieb v Európe a v Ázii pomohlo vykompenzovať oslabenie výsledkov v USA a Kanade.

Európskym akciovým trhom sa v závere týždňa darilo. Index francúzskej burzy CAC 40 si prilepšil o 0,3 percenta, nemecký akciový index BUX stúpol o 0,6 percenta a britský index FTSE 100 vzrástol ešte výraznejšie, a to o 1,1 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame