Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Akcie, obchodovanie, akciový trh, NYSE
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA
3. júna 2018 11:28 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciové trhy v USA aj v Európe posilnili

Americký priemyselný index Dow Jones stúpol o 0,9 %, nemecký DAX posilnil tiež o 0,9 %.

Americký akciový trh v piatok posilnil po správe o tom, že zamestnávatelia v USA v máji vytvorili 223 tisíc nových pracovných miest, čo bolo viac, ako ekonómovia predpokladali. Medziročné tempo rastu miezd amerických zamestnancov sa pritom zrýchlilo na 2,7 percenta z aprílovej úrovne 2,6 percenta. Zároveň boli zverejnené údaje, ktoré ukázali, že rast spracovateľského priemyslu v USA a výdavky na stavebníctvo boli vyššie, ako sa očakávalo. To pomohlo odvrátiť pozornosť od obáv vyplývajúcich z napätia v globálnych obchodných vzťahoch.

Index menších spoločností si pripísal takmer percento

Index S&P 500 stúpol o 1,1 percenta na 2 734,62 bodu, priemyselný index Dow Jones si prilepšil o 0,9 percenta na 24 635,21 bodu, technologický Nasdaq vzrástol o 1,5 percenta na 7 554,33 bodu a index menších spoločností Russell 2000 posilnil o 0,9 percenta na 1 647,98 bodu.

Európske akciové trhy v piatok tiež smerovali nahor. Talianske euroskeptické Hnutie piatich hviezd a protiimigračná Liga Severu dokázali sformovať vládu. Na jej čele bude politický nováčik, ktorého prvý pokus bol odmietnutý ako príliš riskantný pre taliansku ekonomiku. Zostavenie vlády však znamená vyhnutie sa rýchlemu návratu k voľbám, ktoré by sa mohli zmeniť na referendum o tom, či Taliansko zostane v eurozóne. Nemecký akciový index DAX stúpol o 0,9 percenta, index francúzskej burzy CAC 40 posilnil o 1,2 percenta a britský index FTSE 100 si prilepšil o 0,3 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame