Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Richard Drew
12. augusta 2018 11:33 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Akciové indexy strácali, investori majú obavy z krízy v Turecku

Index S&P 500 klesol v piatok o 0,7 %, Dow Jones o 0,8 % a Nasdaq o 0,7 %.

Akciové trhy v USA a Európe v piatok oslabili. Investori majú obavy z aktuálnej finančnej krízy v Turecku a jej možných negatívnych dopadov na globálne bankovníctvo. Index S&P 500 klesol o 0,7 % na 2 833,28 bodu, Dow Jones o 0,8 % na 25 313,14 bodu a Nasdaq o 0,7 % na 7 839,11 bodu.

Kurz tureckej líry sa prudko prepadol v čase, kedy krajina vedie vážne diplomatické spory s USA. Prezident Recep Tayyip Erdogan medzitým upevňuje kontrolu nad tureckou centrálnou bankou, ktorej v súčasnosti šéfuje jeho zať. Banka napriek tlaku ekonómov odmieta podporiť kurz líry zvýšením úrokových sadzieb a drží ich naďalej na nízkych úrovniach.

Investori sa presúvajú k bezpečným aktívam

Líra od začiatku roka voči americkému doláru stratila zhruba 40 % hodnoty. To spôsobuje obavy z rozšírenia finančnej nestability, na čo investori reagujú výpredajmi akcií a presmerovaním voľných zdrojov do bezpečnejších aktív, akými sú americký dolár a vládne dlhopisy.

Ďalší tlak na líru vyvolali v piatok výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyhlásil, že podporí ďalšie zvýšenie ciel na dovoz ocele a hliníka z Turecka. Vzťahy medzi Washingtonom a Ankarou navyše zaťažuje spor po zatknutí amerického pastora, ktorí čelí v Turecku obvineniam zo špionáže a činností súvisiacich s terorizmom.

V Európe klesol nemecký index DAX o 2 %, francúzsky CAC o 1,6 % a britský FTSE 100 o 1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame