Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smart hodinky
Ilustračné foto, pixabay.com
23. januára 2018 14:29 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Aj na Slovensku by mali pribudnúť smart hodinky s platobnými funkciami

V súčasnej dobe na slovenskom trhu túto možnosť žiadna z bánk neponúka, ale zo skúseností z okolitých trhov je to podľa MasterCardu len otázkou nie príliš vzdialeného času.

Klasickú peňaženku by v krátkom čase mali nahradiť nositeľné zariadenia. Podľa predpovedí spoločnosti MasterCard bude 62 % nositeľných zariadení, často označovaných ako smart hodinky, obsahovať do roku 2020 platobné funkcie. Ako doplnil generálny riaditeľ MasterCard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Miroslav Lukeš, nositeľné zariadenia donedávna zvládali napríklad len počítanie krokov, avšak so schopnosťou sprostredkovávať platby získajú nové možnosti.

Dôvera v bezkontaktné technológie

V roku 2016 mal trh so smart hodinkami hodnotu 16,2 mld. dolárov, pričom sa očakáva ďalší rast aj rozširovanie schopností sprostredkovávať platby. Hnacím motorom rastu trhu so smart hodinkami je podľa MasterCardu predovšetkým dôvera v bezkontaktné technológie. V druhej polovici roku 2015 vzrástol v medziročnom porovnaní počet bezkontaktných platieb realizovaných v európskych krajinách takmer o 170 percent a v roku 2016 sa ich počet strojnásobil.

Objem mobilných platieb realizovaných v siedmich najvyspelejších krajinách EÚ, ako Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Švédsko, Holandsko a Španielsko, vzrástol ku koncu roka 2015 na 52 mld. dolárov. V nasledujúcich piatich rokoch sa podľa MasterCardu očakáva jeho strojnásobenie.

Ťažia najmä veľké mestá

Sú to predovšetkým veľké mesta, ktoré ťažia z využívania rýchlych a bezpečných bezkontaktných platieb vo verejnej doprave. A nositeľné zariadenia tieto platby ešte uľahčujú. Stávajú sa tak stále obľúbenejšími a dopyt po nich sa v európskych krajinách len medzi januárom a júnom 2017 v medziročnom porovnaní zvýšil o 22 percent.

Napriek tomu, že je rýchlosť realizácie platby dôležitým parametrom, trvalo bezkontaktným platbám niekoľko rokov, než sa stali bežným spôsobom platenia. Nositeľné zariadenia sú teraz vďaka pokročilému zabezpečeniu na samotnom prahu podobne širokého uplatnenia.

Slovensko si počká

Na Slovensku si na možnosť platby pomocou nositeľného zariadenia zatiaľ musíme podľa MasterCardu počkať. “V súčasnej dobe na slovenskom trhu túto možnosť žiadna z bánk neponúka, ale zo skúseností z okolitých trhov, kde sú už mobilné platby dostupné, vyplýva, že je to len otázkou nie príliš vzdialeného času,” doplnil Lukeš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame