Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto. pexels.com
8. októbra 2018 13:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Air Bank, Home Credit a Moneta chcú vytvoriť poprednú českú banku

Uzatvorenie transakcie sa predpokladá 1. júla 2019, banka chce tradičným bankám konkurovať pod značkou Air Bank.

Home Credit Group B.V. a Moneta Money Bank oznámili predbežnú dohodu, ktorá by mala viesť k následnému spojeniu Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a Monety. Vznikla by tým česká banka s 2 mil. klientmi. Skupina Home Credit by sa tak stala s podielom 24,48-percentným akcionárom banky. Hodnota transakcie je 19,75 mld. českých korún (CZK). Uzatvorenie transakcie sa predpokladá 1. júla 2019. Informovala o tom spoločnosť Home Credit.

Úspora nákladov

Banka chce tradičným bankám konkurovať pod značkou Air Bank. Svoje služby by poskytovala 1 mil. súčasným klientom Monety, 637 tis. klientom Air Bank a 469 tis. klientom Home Creditu v Čechách a na Slovensku. Služby bude poskytovať domácnostiam, živnostníkom, ľuďom s nadpriemernými príjmami a menším firmám. Transakcia by zároveň mala podľa vyjadrení firmy priniesť približne 10-percentné úspory na celkových prevádzkových a investičných nákladoch zúčastnených subjektov.

Cieľom transakcie je prepojiť značku a kultúru Air Bank so silnými distribučnými schopnosťami a sieťou Monety. Banka, ktorá vzíde z transakcie, využije vedúcej pozície zúčastnených strán v internetovom a mobilnom bankovníctve a naďalej bude v tejto oblasti investovať.

Po vysporiadaní transakcie získa Moneta 100-percentný podiel v Air Bank a v českom a slovenskom Home Credite. Skupina Home Credit v rámci vysporiadania transakcie získa úpisom 165,6 mil. novo vydaných akcií Monety v hodnote 13 mld. CZK. Zároveň v rámci vysporiadania transakcie zaplatí Moneta skupine Home Credit 6,75 mld. CZK.

Vysoký potenciál spojenia

„Od začiatku budovania Air Bank sme sa snažili na český bankový trh priniesť výraznú zmenu. Potenciál tohoto spojenia je obrovský. Som presvedčený, že sme spoločne schopní ho veľmi dobre využiť,“ komentoval výkonný predseda predstavenstva skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

„Všetky tri spoločnosti sa vzájomne veľmi dobre dopĺňajú a ich spojením tak vznikne predná česká retailová banka a druhý najväčší poskytovateľ spotrebiteľských úverov. Umožní nám to rýchlejšie posilniť našu pozíciu voči konkurencii. Klientom vďaka tomu budeme môcť ponúknuť ešte lepšie služby a akcionárom prinášať vďaka rýchlejšiemu rastu vyššiu návratnosť,“ povedal Generálny riaditeľ Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame