Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čína
Ilustračné foto. pixabay.com
28. decembra 2015 9:56 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

AIIB začne pracovať v budúcom roku

Ázijská banka pre investície do infraštruktúry už bola formálne založená, očakáva sa, že fungovať začne v budúcom roku.

Ázijská banka pre investície do infraštruktúry (AIIB) bola formálne založená a podľa očakávaní by mala začať pracovať v budúcom roku. Informovala o tom agentúra Xinhua. Sedemnásť zakladajúcich členov totiž ratifikovalo dohodu o vzniku banky. Uviedol to čínsky minister financií Lou Jiwei. Banka usporiada otvárací ceremoniál, ktorý sa uskutoční v polovici januára.

Na začiatku sa banka bude sústreďovať na financovanie projektov v oblasti energetiky, prepravy a mestskej infraštruktúry. Založenie banky prvýkrát navrhol čínsky prezident čínsky  prezident  Si Ťin-pching pred dvomi rokmi. Ide o jeden z najväčších úspechov čínskej zahraničnej politiky. Napriek výhradám USA sa k projektu pripojili takmer všetky hlavné spojenecké krajiny USA. K AIIB sa pridali Austrália, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Filipíny a Južná Kórea. Podľa očakávaní začne AIIB s kapitálom 100 mld. amerických dolárov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame