Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
26. júna 2018 9:28 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúra Standard and Poor’s zlepšila rating Grécka o jeden stupeň

Zlepšenie ratingu je výsledkom toho, že Atény minulý týždeň dosiahli so zahraničnými veriteľmi dohodu o ukončení programu núdzovej pomoci.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor’s zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka o jeden stupeň z úrovne B na B+. Odôvodnila to znížením rizík pri obsluhe štátneho dlhu krajiny po tom, ako Atény minulý týždeň dosiahli so zahraničnými veriteľmi dohodu o ukončení programu núdzovej pomoci. Ratingu krajiny agentúra pridelila stabilný výhľad.

Napriek zlepšeniu však rating záväzkov Grécka zostáva hlboko v špekulatívnom pásme, čo znamená, že niektorým investorom to bude brániť v nákupoch gréckych dlhopisov a iní budú žiadať vysoké výnosy.

Splatnosť časti dlhu je predĺžená

Ministri financií eurozóny sa minulý týždeň v Luxemburgu dohodli, že Grécku poskytnú desaťročné predĺženie splatnosti veľkej časti dlhu. Dohoda zároveň krajine poskytuje dostatok finančnej hotovosti, aby si takmer dva roky nemusela požičiavať na medzinárodných dlhopisových trhoch. Atény totiž dostanú záverečný núdzový úver v objeme 15 mld. eur.

Grécky minister financií Euclid Tsakalotos vyjadril presvedčenie, že krajina bude môcť získavať peniaze na dlhopisových trhoch „veľmi skoro“, ale dodal, že o presných detailoch sa ešte nerozhodlo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame