Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko burza cenných papierov
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Petros Giannakouris, File
21. januára 2018 14:04 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra S&P zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Grécka

Zvýšenie ratingu je odzrkadlením stabilne sa zlepšujúcich verejných financií a postupného zotavovania výhľadu ekonomiky.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P zlepšila rating dlhodobých záväzkov Grécka v zahraničnej a domácej mene na úroveň B zo stupňa B-. Rating krátkodobých záväzkov krajiny v zahraničnej a domácej mene agentúra potvrdila na úrovni B. Výhľad ratingov je pozitívny. Zlepšenie ratingu Grécka je odzrkadlením stabilne sa zlepšujúcich verejných financií a postupného zotavovania výhľadu ekonomiky. Krajina v rokoch 2016 a 2017 dosiahla prebytky primárneho rozpočtu a ekonomika sa vlani dostala z niekoľkoročnej recesie. Agentúra prognózuje, že grécky hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku reálne posilní o 2 percentá.

Rast ekonomiky by mal presiahnuť 2 %

V roku 2017 grécka ekonomika prvýkrát za vyše desaťročie posilnila tri štvrťroky v rade. S&P odhaduje, že hospodárstvo krajiny vlani reálne vzrástlo o 1,3 percenta. V rokoch 2018 až 2021 agentúra očakáva rast ekonomiky ročným tempom v priemere 2,4 percenta. Verejný dlh Grécka podľa S&P bude od roku 2019 nominálne aj v pomere k HDP klesať. Podľa projekcie agentúry sa grécky verejný dlh zníži na 154 percent HDP v roku 2021 z odhadovanej úrovne 178 percent HDP v roku 2017.

S&P zároveň konštatovala, že by mohla uvažovať o ďalšom zlepšení ratingu Grécka, ak si krajina pred odchodom z programu zahraničnej pomoci vytvorí rezervy v oblasti likvidity. Agentúra dodala, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny by mohla zlepšiť aj v prípade, ak posilní podnikateľská dôvera po ukončení programu zahraničnej pomoci, veritelia Grécka schvália ďalšie úľavy v oblasti dlhu, bankový systém krajiny podstatne zredukuje svoju závislosť od financií zo strany Európskej centrálnej banky a ak sa grécky export zrýchli, čo povedie k vyšším prebytkom bežného účtu platobnej bilancie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame