Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
20. mája 2018 14:47 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúra S&P potvrdila ratingy Holandska a Švajčiarska na najvyššom stupni

Ratingová agentúra očakáva, že holandská ekonomika v tomto roku posilní o 2,8 % a hospodárstvo Švajčiarska sa zväčší o 2,3 %.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P potvrdila Holandsku rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA a rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni A-1+ so stabilným výhľadom. Agentúra konštatovala, že holandská ekonomika vlani reálne posilnila o 3,2 %, pričom predpokladá, že v tomto roku hospodárstvo krajiny vzrastie o 2,8 % a v rokoch 2019 až 2021 bude tempo jeho rastu v priemere na úrovni 1,9 %.

Verejný dlh klesne

Verejné financie krajiny, ktoré v roku 2017 vykázali prebytok vo výške 1,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), by podľa agentúry mali do konca roku 2021 zostať v pozitívnom teritóriu. „Prognózujeme, že verejný dlh klesne do roku 2021 na zhruba 46 % HDP z úrovne 55 % HDP, na ktorej bol v roku 2017,“ uviedla ratingová agentúra.

S&P zároveň potvrdila ratingy dlhodobých a krátkodobých záväzkov Švajčiarska v zahraničnej a domácej mene na úrovni AAA/A-1+ so stabilným výhľadom. Agentúra očakáva, že švajčiarska ekonomika v tomto roku reálne vzrastie o 2,3 % a v budúcom roku o 1,7 %. Verejné financie krajiny za minulý rok vykázali prebytok vo výške 0,5 % HDP a agentúra predpokladá, že prebytky bude krajina dosahovať aj v rokoch 2018 až 2021. Švajčiarsky verejný dlh by sa podľa S&P mal do roku 2021 znížiť na približne 16 % HDP z úrovne 20 % HDP, na ktorej bol v minulom roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame