Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
27. januára 2018 11:39 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra S&P nám potvrdila rating A+ so stabilným výhľadom

Agentúra oceňuje dynamický rast hospodárstva, ako aj stabilné verejné financie.

Ratingová agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Ako ďalej informovalo Ministerstvo financií SR (MF), toto hodnotenie je reakciou na silný hospodársky rast krajiny, stabilné verejné financie a nízke dlhové zaťaženie verejného sektoru. Prekážkou k ešte lepšiemu ratingu je mimo iného nižší hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa v porovnaní s priemerom Európskej únie, či pretrvávajúce regionálne rozdiely.

„Agentúra S&P predpovedá Slovensku rýchly hospodársky rast, ktorý by mal byť v tomto roku na úrovni 3,8 % a v roku 2019 by mal dosiahnuť až 4,2 %,“ konštatovalo ministerstvo financií. K silnému hospodárskemu rastu majú významne prispieť aj investície do automobilového priemyslu, ktoré by mali počas nasledujúcich piatich rokov zvýšiť výrobný potenciál Slovenska v sektore o zhruba 40 %.

Verejným financiám pomáhajú aj vyššie daňové príjmy

Podľa ratingovej agentúry by sa tiež mal naďalej znižovať verejný dlh. „Stabilitu našich verejných financií pozitívne ovplyvňuje členstvo v eurozóne, ktoré vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu Európskej centrálnej banky prispieva k nízkym úrokových sadzbám slovenských štátnych dlhopisov. Verejným financiám v súčasnosti prospievajú aj vyššie daňové príjmy vďaka historicky nízkej nezamestnanosti,“ uvádza rezort financií.

Na vylepšenie ratingu však bude podľa S&P musieť Slovensko popracovať v oblastiach, kde zaostáva. Agentúra podľa ministerstva financií poukazuje napríklad na nižší HDP na obyvateľa v porovnaní s priemerom Európskej únie, pretrvávajúce regionálne rozdiely, ako aj na potrebu ďalších investícií do školstva a zdravotníctva. „Potenciálne riziko môže podľa agentúry S&P predstavovať aj pomerne rýchle zadlžovanie slovenských domácností, ktoré je v pomere k príjmom jedným z najvyšších spomedzi krajín strednej a východnej Európy,“ dodalo ministerstvo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame