Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com
24. septembra 2017 14:38 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra Moody’s zhoršila ratingy Veľkej Británie

Dôvodom zhoršenia úverovej spoľahlivosti je oslabovanie verejných financií a vplyv brexitu.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Veľkej Británie, pričom uviedla, že dôvodom je oslabovanie verejných financií a vplyv rozhodnutia o vystúpení z Európskej únie. Agentúra informovala, že dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov Británie znížila na úroveň Aa2 zo stupňa Aa1. Výhľad dlhodobého emisného ratingu zmenila z negatívneho na stabilný. Zároveň na stupeň Aa2 z úrovne Aa1 znížila emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov britskej centrálnej banky.

Moody’s očakáva, že rozpočtové deficity Veľkej Británie sa zvýšia v dôsledku politických a sociálnych tlakov na nárast výdavkov po rokoch ich znižovania. Okrem toho podľa agentúry brexit zmenšuje ekonomickú silu krajiny. Moody’s prognózuje, že britská ekonomika sa v budúcom roku zväčší iba o jedno percento po raste o 1,5 percenta v tomto roku. Agentúra dodala, že v nadchádzajúcich rokoch neočakáva zotavenie ekonomického rastu Británie.

Moody’s predpokladá, že v najbližších rokoch deficit verejných financií Británie zostane na úrovni 3 až 3,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), hoci vláda plánuje jeho postupnú redukciu, a to pod úroveň jedného percenta HDP vo fiškálnom roku 2021/22. Britský verejný dlh podľa agentúry sa tento rok priblíži k 90 percentám HDP a kulminovať bude na úrovni v blízkosti 93 percent HDP v roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies