Agentúra Moody’s zhoršila ratingy Veľkej Británie

24. septembra 2017 14:38
SITA
Britská libra, Anglicko
Ilustračné foto. pixabay.com

Dôvodom zhoršenia úverovej spoľahlivosti je oslabovanie verejných financií a vplyv brexitu.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Veľkej Británie, pričom uviedla, že dôvodom je oslabovanie verejných financií a vplyv rozhodnutia o vystúpení z Európskej únie. Agentúra informovala, že dlhodobý emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov Británie znížila na úroveň Aa2 zo stupňa Aa1. Výhľad dlhodobého emisného ratingu zmenila z negatívneho na stabilný. Zároveň na stupeň Aa2 z úrovne Aa1 znížila emisný rating a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov britskej centrálnej banky.

Moody’s očakáva, že rozpočtové deficity Veľkej Británie sa zvýšia v dôsledku politických a sociálnych tlakov na nárast výdavkov po rokoch ich znižovania. Okrem toho podľa agentúry brexit zmenšuje ekonomickú silu krajiny. Moody’s prognózuje, že britská ekonomika sa v budúcom roku zväčší iba o jedno percento po raste o 1,5 percenta v tomto roku. Agentúra dodala, že v nadchádzajúcich rokoch neočakáva zotavenie ekonomického rastu Británie.

Moody’s predpokladá, že v najbližších rokoch deficit verejných financií Británie zostane na úrovni 3 až 3,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), hoci vláda plánuje jeho postupnú redukciu, a to pod úroveň jedného percenta HDP vo fiškálnom roku 2021/22. Britský verejný dlh podľa agentúry sa tento rok priblíži k 90 percentám HDP a kulminovať bude na úrovni v blízkosti 93 percent HDP v roku 2019.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články