Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
21. októbra 2018 13:50 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch zvýšila rating Cypru do investičného pásma

Pred vyše piatimi rokmi bola krajina pre finančnú krízu na pokraji bankrotu.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila rating Cypru o jeden stupeň na BBB-. Týmto krokom hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny vrátila späť do investičného pásma po vyše piatich rokoch od okamihu, keď finančná kríza Cyprus priviedla takmer k bankrotu.

Agentúra Fitch uviedla, že hlavnými dôvodmi zlepšenia cyperského ratingu sú očakávané vysoké fiškálne prebytky do roku 2020, a to nad úrovňou dvoch percent hrubého domáceho produktu, v kombinácii so silným ekonomickým rastom, ktorý by v tomto roku mal byť na úrovni 4 percentá a v budúcom 3,9 percenta.

K zlepšeniu hodnotenia spoľahlivosti záväzkov Cypru podľa agentúry Fitch prispeli aj kroky smerujúce k redukcii výrazného objemu zlých úverov, ktorý zaťažuje bankový systém krajiny. Patrí k tomu aj prevzatie problémovej banky Cooperative Bank peňažným ústavom Hellenic Bank. Agentúra Fitch zároveň predpokladá, že vysoký verejný dlh krajiny sa bude naďalej znižovať.

Prvou medzinárodnou ratingovou agentúrou, ktorá vrátila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Cypru do investičného pásma, bola minulý mesiac Standard & Poor’s.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame