Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
2. februára 2018 22:03 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch upozorňuje na rastúce zadlženie slovenských domácností

Relatívne vysoké dlhové zaťaženie domácností vníma agentúra ako potenciálne riziko.

Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Napodobnila tak agentúru Standard & Poor’s, ktorá rating Slovenska potvrdila pred týždňom. Podľa ministerstva financií Fitch svoje rozhodnutie odôvodňuje najmä pokračujúcim silným hospodárskym rastom, stabilným prítokom zahraničných investícií a znižovaním verejného dlhu. Ako potenciálne riziko však vníma relatívne vysoké dlhové zaťaženie domácností na úrovni približne 40 % hrubého domáceho produktu.

Ekonomický rast by sa mal ešte zrýchliť

Fitch Ratings pritom Slovensku na rok 2018 predpovedá hospodársky rast na úrovni 3,6 %, ktorý by sa v budúcom roku mal ďalej zrýchliť na 3,9 %. Tento rast má byť ťahaný nárastom investícií a silným domácim dopytom, na ktorý pozitívne vplýva aj vývoj na trhu práce. Vyššie súkromné investície by podľa agentúry v strednodobom horizonte mali zvýšiť exportnú kapacitu Slovenska a zlepšiť tak aj saldo bežného účtu platobnej bilancie. Investície vo verejnom sektore by mali rásť tiež, a to najmä vďaka nárastu čerpania fondov Európskej únie.

Ako dodáva rezort financií, agentúra Fitch Ratings očakáva ďalšie znižovanie deficitu verejných financií, ktorý by mal v budúcom roku klesnúť pod úroveň 1 % hrubého domáceho produktu. Nižší deficit bude mať kladný vplyv aj na znižovanie celkového dlhového zaťaženia Slovenska, ktoré by malo podľa odhadov agentúry už v tomto roku klesnúť pod hranicu 50 % hrubého domáceho produktu.

Čítajte aj:

Konkurenčná agentúra Standard and Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom len v piatok 26. januára. Táto agentúra svoje rozhodnutie opierala o silný hospodársky rast, stabilné verejné financie a nízky verejný dlh. Na vylepšenie ratingu však bude podľa S&P musieť Slovensko popracovať v oblastiach, kde zaostáva. Agentúra podľa ministerstva financií poukazuje napríklad na nižší hrubý domáci produkt na obyvateľa v porovnaní s priemerom Európskej únie, pretrvávajúce regionálne rozdiely, ako aj na potrebu ďalších investícií do školstva a zdravotníctva. Rovnako upozornila na rýchle zadlžovanie domácností.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame