Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, ECB
pixabay.com Ilustračné foto.
10. decembra 2017 13:31 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch potvrdila ratingy trvalého a dočasného eurovalu

Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti odzrkadľuje podporu zo strany členských štátov eurozóny.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok potvrdila Európskemu mechanizmu pre stabilitu (ESM), čiže trvalému eurovalu, dlhodobý emisný rating (IDR) na stupni AAA so stabilným výhľadom a krátkodobý emisný rating na úrovni F1+. Ratingy nezabezpečených záväzkov trvalého eurovalu agentúra potvrdila na úrovni AAA a F1+.

Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti ESM odzrkadľuje silnú podporu zo strany členských štátov eurozóny. V závere novembra 2017 úverové portfólio ESM bolo v sume 76,2 mld. eur, vrátane úverov Španielsku vo výške 31,7 mld. eur, Cypru v objeme 6,3 mld. eur a Grécku na úrovni 38,2 mld. eur. Úvery Grécku boli uvoľnené v rámci programu núdzovej pomoci v sume 86 mld. eur, ktorý bol schválený v auguste 2015.

Potvrdený rating má aj dočasný euroval

Agentúra Fitch zároveň potvrdila rating dlhodobých garantovaných záväzkov Európskeho nástroja finančnej stability (EFSF), tzv. dočasného eurovalu, na stupni AA a rating krátkodobých garantovaných záväzkov na stupni F1+. Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti EFSF podporujú garancie zo strany členských krajín eurozóny. V závere októbra 2017 boli úvery EFSF v celkovom objeme 174,6 mld. eur, pričom 130,9 mld. eur z nich bolo poskytnutých Grécku. To, že Grécku je poskytnutý vysoký objem úverov, zmierňuje ich dlhá splatnosť, keďže istina sa nebude uhrádzať skôr ako v roku 2042, skonštatovala agentúra.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies