Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie graf
Ilustračné foto SITA/AP
22. októbra 2017 14:30 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch potvrdila rating Talianska, zlepšila hodnotenie Cypru

Taliansky rating podporuje diverzifikovaná ekonomika, ale verejný dlh krajiny je mimoriadne vysoký.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Taliansku dlhodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni BBB so stabilným výhľadom. Uviedla, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny podporuje diverzifikovaná ekonomika ako aj to, že zadlženie súkromného sektora je mierne a krajina má udržateľný dôchodkový systém. Agentúra zároveň však konštatovala, že verejný dlh Talianska je mimoriadne vysoký, krajina už roky nedodržiava rozpočtovú disciplínu, rast jej hrubého domáceho produktu (HDP) je stále nízky a taliansky bankový sektor zostáva slabý.

Fitch prognózuje, že deficit talianskych verejných financií v tomto roku klesne na 2,2 percenta HDP z úrovne 2,5 percenta v minulom roku. Rozpočtové ciele vlády pre nasledujúce dva roky sa zmiernili. Krajina plánuje v roku 2018 deficit verejných financií vo výške 1,6 percenta HDP, hoci pôvodne mala v úmysle znížiť ho na 1,2 percenta HDP. V roku 2019 chce Taliansko zredukovať deficit na 0,9 percenta HDP, pričom pôvodný zámer bol znížiť ho na 0,2 percenta HDP. Agentúra Fitch však prognózuje, že ani tieto plány sa Taliansku nepodarí úplne splniť a odhaduje, že v budúcom roku bude deficit jeho verejných financií 1,9 percenta HDP a v roku 2019 vo výške 1,5 percenta HDP.

Strednodobá perspektíva rastu je slabá

Zároveň odhaduje, že verejný dlh Talianska v tomto roku stúpne na 132,5 percenta HDP z vlaňajších 132 percent a potom iba postupne klesne, a to na 128,3 percenta HDP v roku 2021. Rast talianskej ekonomiky sa zrýchlil, ale agentúra naďalej považuje strednodobú perspektívu rastu za slabú. Predpovedá, že za tento rok talianska ekonomika posilní o 1,4 percenta po vlaňajšom raste o 0,9 percenta. V budúcom roku sa však tempo rastu ekonomiky Talianska podľa predpovede agentúry Fitch spomalí na 1,1 percenta.

Agentúra zároveň zlepšila hodnotenie Cypru. Dlhodobý emisný rating krajiny v zahraničnej mene zvýšila na BB z úrovne BB- a pridelila mu pozitívny výhľad. Cyprus totiž smeruje k tomu, že za tento rok vykáže rozpočtový prebytok vo výške jedného percenta HDP. Odhaduje sa pritom, že verejný dlh Cypru v tomto roku klesne pod 100 percent HDP z úrovne 108 percent HDP v závere minulého roka. Zotavovanie cyperskej ekonomiky získava široký základ. Fitch prognózuje, že v rokoch 2017 a 2018 krajina dosiahne hospodársky rast v priemere na úrovni 3,5 percenta ročne. Zotavenie ekonomiky sa odzrkadľuje aj na trhu práce a nezamestnanosť, ktorá kulminovala vo výške 16 percent v roku 2014, v druhom kvartáli tohto roka klesla na 10,6 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame