Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brexit, Veľká Británia
pixabay.com Ilustračný obrázok.
29. októbra 2017 11:20 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch potvrdila rating Británie na stupni AA s negatívnym výhľadom

Negatívny výhľad odzrkadľuje zvýšenú neistotu po rozhodnutí krajiny odísť z Európskej únie.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Veľkej Británii dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni AA s negatívnym výhľadom. Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny zohľadňuje to, že jej ekonomika je diverzifikovaná a vyspelá, ale zadlženosť verejného sektora je pomerne vysoká. Negatívny výhľad odzrkadľuje zvýšenú neistotu po rozhodnutí Veľkej Británie odísť z Európskej únie.

Vláda Veľkej Británie a Európska komisia v júni začali vyjednávania o podmienkach odchodu Veľkej Británie z EÚ. Zložitosť problematiky, rozsah národných záujmov, o ktoré ide, nejasnosť pozície Británie, vyjednávací postoj EÚ a obmedzený časový rámec podľa agentúry Fitch znamenajú, že pre Britániu bude náročné dosiahnuť výhodnú dohodu.

Ekonomika spomaľuje

Britská ekonomika v prvom a druhom štvrťroku tohto roka medzikvartálne vzrástla zhodne o 0,3 percenta, čiže sa potvrdilo očakávané spomalenie. V treťom štvrťroku britské hospodárstvo podľa predbežných údajov posilnilo o 0,4 percenta, pričom agentúra Fitch očakáva, že v závere roka ekonomiku krajiny podporí zahraničný obchod. To podľa nej naznačuje, že reálny rast britského hrubého domáceho produktu (HDP) za tento rok bude na úrovni 1,5 percenta. V budúcom roku agentúra očakáva negatívny vplyv neistoty na investície a prognózuje reálny rast britského HDP o 1,3 percenta.

Fitch predpovedá, že deficit britských verejných financií bude za tento rok na úrovni 2,6 percenta HDP. Agentúra zároveň očakáva, že deficit bude klesať iba mierne, a to na 2,4 percenta HDP v budúcom roku a na úroveň 2,1 percenta HDP v roku 2019. Prognóza agentúry Fitch, pokiaľ ide o vývoj deficitov, naznačuje, že verejný dlh Británie kulminoval vlani vo výške 88,3 percenta HDP, pričom v tomto roku klesne na 86,8 percenta HDP.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame