Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
české koruny, Česko
Ilustračné foto. pixabay.com
11. februára 2018 12:59 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Agentúra Fitch potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky

Krajina vlani už druhý rok v rade dosiahla prebytok v oblasti verejných financií, ktorý podľa odhadu bol na úrovni 1,1 % hrubého domáceho produktu.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Českej republike dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni A+ s pozitívnym výhľadom. Agentúra konštatovala, že v roku 2017 krajina už druhý rok v rade dosiahla prebytok v oblasti verejných financií, ktorý podľa odhadu bol na úrovni 1,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Výkon Českej republiky vo fiškálnej oblasti podporilo silné zvýšenie príjmov prameniace zo slušného rastu ekonomiky. Fiškálne prebytky redukujú verejný dlh krajiny, ktorý podľa odhadov v závere minulého roka bol vo výške 35,1 percenta HDP.

Prebytok sa zníži

Fitch však predpokladá, že nové opatrenia v oblasti výdavkov v roku 2018, vrátane zvýšenie platov vo verejnom sektore, zmenšia prebytok verejných financií ČR na 0,8 percenta HDP.

Agentúra dodáva, že český HDP v roku 2017 podľa odhadu reálne posilnil o 4,3 percenta. Hlavným motorom rastu bola spotreba domácností, ktorú podporovalo zvyšovanie disponibilných príjmov. Celkové investície profitovali z oživenia súkromných investícií a čistý export k hospodárskemu rastu tiež pozitívne prispel. České banky sú dobre kapitalizované a zdá sa, že sú v dobrom postavení, aby prekonali riziká vyplývajúce z rastu trhu s obytnými nehnuteľnosťami, poznamenala agentúra Fitch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame