Pomer úspor a úverov Slovákov v bankách je takmer vyrovnaný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Foto: Pixabay.com

Na každých desať vložených eur  tak pripadá 9,3 eura, ktoré máme požičané.

Ku koncu marca pripadalo na každých desať eur uložených v banke vyše deväť eur požičaných. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) stúpli vklady obyvateľov od prijatia eura o približne polovicu, a to z 21 na 31 mld. eur. Aj objem úverov výrazne rástol a za dané obdobie sa viac ako zdvojnásobil. V marci 2009 mali Slováci pôžičky za vyše 12 mld. eur, v marci tohto roka to bolo takmer 29 mld. eur.

Pabk 1.jpg

Ekonomike sa darí, optimizmus rastie
Pri prepočte celkových vkladov a úverov v bankách to znamená, že jeden dospelý obyvateľ Slovenska v priemere dlží 6 548,55 eura. Priemerné úspory sú stále vyššie, a to 7 021,23 eura. “Za týmto vývojom vidíme predovšetkým rast ekonomiky. Nezamestnanosť klesá, mzdy stúpajú, čo sa prejavuje aj vo väčšom optimizme ľudí,” povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Ľudia majú na účtoch uložených stále viac peňazí, avšak zároveň s úsporami majú tendenciu viac si požičať. Peniaze sú rekordne lacné, čo sa podľa Poštovej banky pretavilo do hypotekárneho boomu a následného rastu cien nehnuteľností. Napriek tomu dopyt po bytoch neutícha. Čoraz viac bytov a domov sa však kupuje práve s financovaním cez úvery na bývanie. Podľa Poštovej banky nie náhodou hypotekárne a iné úvery na nehnuteľnosti tvorili k marcu až dve tretiny všetkých pôžičiek.
Treba myslieť aj na zlé časy
Odborníci Poštovej banky radia, prečo je dobré viac si sporiť. “Ak máme v pláne vziať si úver, mali by sme mať vytvorenú dostatočnú rezervu. Môže sa totiž stať, že nám nečakane vypadne pravidelný príjem, čo nás môže dostať do platobnej neschopnosti a teda do úverového registra,” upozorňuje Žáčková.

Je preto vhodné nemíňať všetky zarobené peniaze a časť z nich si odložiť. Napríklad v prípade ľudí, ktorí majú hypotéku, odborníci odporúčajú mať na účte peniaze aspoň na šesť mesačných splátok. Zísť sa môžu nielen v čase prípadnej straty zamestnania, ale aj choroby, narodenia dieťaťa a podobne.
Zodpovedný prístup k úsporám
V súčasnosti až 45 % všetkých vkladov v bankách je na bežných účtoch. “Dôvodov je viacero. Niektorí majú mylný pocit, že na sporiacich účtoch nemajú kedykoľvek a okamžite prístup k peniazom, prípadne sa nevedia zorientovať v ponuke sporiacich produktov, alebo im chýba disciplína k sporeniu,” myslí si Žáčková.

Odporúča preto, aby ľudia volili také úverové produkty, ktoré ich k sporeniu motivujú. Na trhu je úver na bývanie, ktorý dlžníka a jeho blízkych odmení za zodpovedný prístup k úsporám. A to výrazným znížením úroku, dokonca až na polovicu pôvodnej sadzby. “Úver Užitočné bývanie motivuje ľudí, aby mali rezervu. Okrem toho, že zníži mesačnú splátku úveru, slúži aj ako finančná istota pre prípad neočakávaných výdavkov alebo poklesu príjmu,“ hovorí Žáčková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Poštová banka